Wielu Pacjentów zastanawia się jakie licówki wybrać. Obecnie w gabinetach stomatologicznych zakłada się na zęby kilka rodzajów licówek:
licówki akrylowe tylko tymczasowo zabezpieczają ząb przed założeniem licówki właściwej. Składnikami masy akrylowej są zazwyczaj akryl utwardzalny przez gotowanie lub akryl samopolimeryzujący utwardzalny światłem. Licówki akrylowe są nietrwałe (wytrzymują ok. 2 lat), grubsze i cięższe od pozostałych rodzajów licówek. Ponadto są mało estetyczne, a co za tym idzie – dużo tańsze.
licówki kompozytowe stworzone są z kilku materiałów o różnych właściwościach. Najczęściej jeden z materiałów ma właściwości wiążące, które gwarantują lepszą wytrzymałość, spójność i twardość kompozytu, z kolei dzięki drugiemu materiałowi licówka jest odporna na urazy mechaniczne. Licówka kompozytowa jest jednolita w kolorze, co sprawia, że wygląda sztucznie. W dodatku tworzywo, z którego jest wykonana, często przebarwia się (najczęściej żółknie).
licówki ceramiczne – do ich wykonania wykorzystuje się ceramiki skaleniowe, dzięki którym uzyskujemy optycznie naturalny wygląd zęba. Głównymi składnikami licówek ceramicznych są: krzemionka, kaolin, kwarc oraz barwniki, które po zmieleniu, wymieszaniu z wodą i wymodelowaniu są wypalane w piecu. Licówki ceramiczne są trwalsze niż kompozytowe i o wiele droższe.
licówki porcelanowe są najpopularniejszym rodzajem licówek. Charakteryzuje je duża elastyczność i trwałość – podczas zabiegu trwale łączą się z zębem i mają dużą wytrzymałość mechaniczną. Wszystko dzięki masie porcelanowej, na którą składają się: masa akrylowa, masa ceramiczna oraz inne materiały złożone. Licówki porcelanowe można mocować na wszystkich zębach, ale głównie zakłada się je w na tych , które są widoczne podczas mówienia. Licówki porcelanowe nie ulegają przebarwieniom, są bowiem odporne na osadzanie się kamienia nazębnego i innych osadów.
licówki pełnoceramiczne mają podobne warstwy jak ząb, czyli warstwę szkliwa i zębinę porcelanową. Podbudową pod licówkę jest porcelana wykonana z cyrkonu lub tlenku glinu.
Studio Uśmiechu poleca licówki pełnoceramiczne – naszym zdaniem to gwarancja zadowolenia i trwałości efektu pełnego uśmiechu.
Ważne: Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są także zbyt zniszczone zęby, np. zbytnie uszkodzenia szkliwa czy rozległe plomby. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są korony.
Przeciwwskazania do zakładania licówek
- choroby dziąseł i przyzębia
- bruksizm,
- silne przebarwienia zębów,
- zbyt mała ilość szkliwa,
- ząb leczony kanałowo.
Źródło:
www.poradnikzdrowie.pl
A czy przeciwwskazaniem są też kruche zęby? Bardzo szybko mi się ścierają, czy to by nie przeszkadzało?