Mosty cyrkonowe (pełnoceramiczne) – Estetyka i wytrzymałość

Korony i mosty porcelanowe na podbudowie cyrkonowej są wykonywane metodą cad-cam (projektowanie i obróbka komputerowa) Tego typu uzupełnienia protetyczne cechuje wyjątkowa estetyka, ponieważ konstrukcja jest wykonywana z materiału łudząco przypominającego zęby własne pacjenta – kolor jest indywidualnie dobieramy pod pacjenta – gotowa korona czy most niczym nie odróżnia się od jego naturalnych zębów.

Wiele typów tlenku cyrkonu oferowanego przez producentów pozwala zastosować go w różnych przypadkach klinicznych. Można wybrać jego twardość, stopień przenikania światła a niezliczone opcje doboru barw pozwolą otrzymać odpowiedni kolor uzupełnień protetycznych

Dla kogo mosty cyrkonowe?

Korony i mosty cyrkonowe są polecane pacjentom zwłaszcza w odcinkach przednich szczęki i żuchwy. Rezultatem jest brak różnic kolorystycznych przy dziasłach , które mogą się pojawić podczas noszenia tradycyjnych koron i mostów.

Poza doskonałymi właściwościami mechanicznymi ceramika cyrkonowa wykazuje się pełną biozgodnością w stosunku do tkanek jamy ustnej. Wykazano mniejszą ilość odkładającej się płytki nazębnej w stosunku do zębów naturalnych pacjentów, jak i w stosunku do tytanu-skądinąd równie biokompatybilnego materiału. Uzupełnienia wykonane na podbudowie z tlenku cyrkonu eliminują ryzyko wystąpienia korozji, a co za tym idzie stanów zapalnych i nienaturalnego ko- loru tkanek przyzębia.

Mosty cyrkonowe – nawet 5-cio punktowe mosty.

Zastosowanie tlenku cyrkonu pozwoliło na rozszerzenie wskazań do zastosowania uzupełnień na bazie ceramiki nie wspartej właściwościami mechanicznymi metalu. Dotychczasowe badania nad tym materiałem pokazują że może on być bez problemowo stosowany nawet w 5-cio punktowych mostach również przy odtwarzaniu braków zębów trzonowych

Cyrkon czy metal?

Tytan jest materiałem, który zapewnia długotrwały okres użytkowania. Niektórzy pacjenci mają jednak słuszne obawy związane z estetyką tej metody. Tytan występuje w kolorze srebrnoszarym, i chociaż zdawać by się mogło, że i tak nie będzie go widać, to wieloletnie obserwacje kliniczne wykazały, że przy tej metodzie z czasem może dojść do niewielkiego obniżenia się linii dziąseł, które mogą odsłonić implant.

Pomimo tego, że korony i mosty metalowo-ceramiczne spełniają większość oczekiwań zarówno dentystów jak i pacjentów, ich walory estetyczne często rozczarowują, odbiegając od planowanych i obiecanych efektów leczenia. Zastosowanie materiałów pełnoceramicznych wydaje się być optymalnym rozwiązaniem dla tych, którzy oczekują znakomitej jakości uzupełnienia a ze względów ekonomicznych masowe leczenie implantologiczne nie jest na razie możliwe.

Źródło: PROTETYKA STOMATOLOGICZNA, 2010, LX, 2

Napisano w Implanty Cyrkonowe Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.