Implanty cyrkonowe czy tytanowe?

smiling
Implanty zębowe to jeden z innowacyjnych i zapewniających efekt na długie lata sposobów na piękny uśmiech.

Większość implantów stosowanych na świecie zbudowane jest z tlenku tytanu. Implanty tytanowe istnieją na rynku już od wielu lat, natomiast implanty cyrkonowe są nowością, zyskującą ostatnio na popularności. Niektórzy twierdzą także, że znaleźć można implanty wykonane z tlenku glinu, tantalu czy porcelany jednak ich dostępność dla stomatologa zajmującego się implanatologią jest zerowa na europejskim rynku i traktować je należy jako egzotykę lub historię stomatologii.

Przed podjęciem decyzji, którą technologię wybrać warto dowiedzieć się więcej.

Implanty zębowe Tytanowe

Implanty tytanowe zostały zastosowane po raz pierwszy w 1965 roku przez twórcę współczesnej implantologii – szwedzkiego profesora Per-Ingvara Branemarka. Od tamtego czasu z tej metody korzystają miliony ludzi.

Implanty zębowe tytanowe są bardzo wytrzymałe na siły jakie wytwarzane są w jamie ustnej podczas procesu gryzienia pokarmów. Tlenek tytanu łączy się z komórkami kostnymi i w ten sposób stabilnie zakotwicza się w szczęce lub żuchwie, umożliwiając długotrwałe użytkowanie zęba opartego na tytanowym implancie. Proces połączenia tytanu z kością może być stymulowany i przyspieszany poprzez modyfikację tytanowej powierzchni implantu. Większość firm produkujących implanty ma swoją metodę tzw. rozwijania powierzchni śrub implantów. Nie ma statystycznych różnic w jakości oddziaływania na komórki kostne jednego typu rozwinięcia powierzchni implantu od drugiego.

Tytan jest materiałem, który zapewnia długotrwały okres użytkowania. Niektórzy pacjenci mają jednak słuszne obawy związane z estetyką tej metody. Tytan występuje w kolorze srebrnoszarym, i chociaż zdawać by się mogło, że i tak nie będzie go widać, to wieloletnie obserwacje kliniczne wykazały, że przy tej metodzie z czasem może dojść do niewielkiego obniżenia się linii dziąseł, które mogą odsłonić implant.

Nowość: Powierzchnia implantów z nanorurek.
Naukowcy z Michigan Technological University i University of Illinois w Chicago postanowili obniżyć ten wskaźnik do zera pokrywając implanty warstwą nanorurek z dwutlenku tytanu (TiO2), która sprawi, że będą one mogły służyć swoim użytkownikom do końca życia. [Więcej informacji]

Implanty zębowe Cyrkonowe

Implanty zębowe cyrkonowe zwane są również ceramicznymi, to najnowsza i bardzo estetyczna forma implantów używana w klinikach stomatologicznych. Substancja, z której składa się implant, przypomina naturalną tkankę zębów, ale jest bardziej odporna na ścieranie. Ten rodzaj implantów ma niezwykłe właściwości mechaniczne, a także dużą odporność na korozję oraz wysoką biozgodność – czyli właściwe wiązanie z tkanką kostną. Tlenek cyrkonu jest bardzo bezpieczną substancją, stosowaną także od lat w produkcji protez stawu biodrowego.

Implanty cyrkonowe są niewrażliwe na zmiany temperatury w jamie ustnej, a także odporne na działanie substancji kwaśnych. Nie mają wpływu na smak spożywanych pokarmów. Są całkowicie bezpieczne, nie wykazują negatywnych interakcji z innymi materiałami stosowanymi w stomatologii i są elektrycznie obojętne. Ich zaletą jest fakt, że nie zawierają nawet śladowych ilości metali. Przeprowadzone na całym świecie badania kliniczne wykazały, że istnieje nieliczna grupa ludzi, u których można zaobserwować reakcje alergiczne na tytan, w takim przypadku zastosowanie implanty zębowe cyrkonowe to jedyna opcja.

Kolejną zaletą implantów ceramicznych na bazie cyrkonu jest fakt, że osadzanie się na nich bakterii i płytki nazębnej jest dużo wolniejsze niż na innych zębach i innych rodzajach implantów. Nie wywołują one także problemów z zanikiem kości i retrakcją dziąseł, co może się zdarzyć w przypadku implantów metalowych.

Ważną cechą jest także ich kolor (kości słoniowa), który jest zbliżony do naturalnego koloru zęba, co czyni je bardziej naturalnymi od tytanowych. Odbijają one światło w identyczny sposób jak naturalne zęby. Są one także dość mocne, nie trzeba się obawiać, że ząb wykonany z tej substancji niespodziewanie się złamie (według producentów potrafią wytrzymać nawet trzykrotnie większe obciążenie niż pojawia się w jamie ustnej podczas żucia).

Ich stabilność jest jednak nieco mniejsza niż implantów tytanowych. Przy implantach ceramicznych konieczna bywa odbudowa kości, niezbędna do ustabilizowania nowego zęba. Wstawienie takiego implantu może okazać się niepowodzeniem, ale nie powoduje to żadnych powikłań w postaci stanu zapalnego, bólu czy utraty kości.

Pierwszym krokiem jest wstawienie samego implantu i odczekanie – około 3 miesiące, jeśli implant jest w żuchwie i 6 miesięcy, jeśli jest w szczęce. Dopiero po tym czasie nakłada się korony lub mosty.

Implanty zębowe cyrkonowe są najczęściej znacząco droższe od tytanowych odpowiedników – cóż, za nowość trzeba płacić.


Źródło:
Media
MMDent.waw.pl
Poradnikzdrowie.pl
abcZdrowie.pl
Foto:Shutterstock

Napisano w Implanty Cyrkonowe
2 comments on “Implanty cyrkonowe czy tytanowe?
  1. tarabi pisze:

    Wszystko zależy też od budżetu pacjenta, każdy stomatolog powinien o tym pamiętać…

  2. Jacek pisze:

    A jaka jest cena…bo tysiąc w tą czy w drugą to już różnica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.