Korony

Tlenek cyrkonu coraz częściej zastępuje metalowe konstrukcje koron i mostów. Stosowany w jubilerstwie jako imitacja diamentu (najtwardszej substancji w przyrodzie), ma zbliżoną do niego trwałość. Jest więc wyjątkowo wytrzymały. Jednocześnie krystaliczno-mleczny tlenek cyrkonu zachowuje się jak naturalny ząb, ponieważ tak samo przepuszcza i odbija światło.

Korona zęba uzupełnia pojedyncze ubytki w uzębieniu, chroni słabe i uszkodzone zęby. Wykonuje się ją z porcelany na podbudowach metalowych, ceramicznych lub na opiłowanym zębie lub korzeniu z użyciem tlenku cyrkonu. Każda korona zęba musi być dopasowana indywidualnie. Jest to alternatywne rozwiązanie dla licówek, implantów i mostków.

Korona zęba swoim wyglądem i kształtem ma zastąpić ząb, który jest uszkodzony lub wygląda nieestetycznie. Osiągnięcia protetyki pozwalają na takie dopasowanie kształtu i koloru korony, aby nie odróżniała się od naturalnych zębów. W przypadku zębów trzonowych, dentysta może sugerować wstawienie korony złotej lub metalowej, gdyż jest trwalsza od wersji porcelanowej.

Po co zakłada się koronę zęba?

Koronę zęba zakłada się wtedy, gdy ząb jest uszkodzony, np. złamany, a także w przypadku, gdy po leczeniu (często kanałowym) zostało go bardzo niewiele. Wówczas chroni ona przed całkowitą utratą zęba i pozwala zachować komfort jedzenia. Korona zęba może zostać założona również na implant, by zapobiec deformacji zgryzu po utracie zęba. Za założeniem korony na ząb mogą przemawiać też względy estetyczne. Jeśli ząb jest przebarwiony czy niekształtny, można zlikwidować ten problem, montując koronę na opiłowany własny ząb.

Z jakiego materiału zrobione są korony

Korona porcelanowa z podbudową z metalu lub z tlenku cyrkonu wyparła stosowaną niegdyś powszechnie koronę metalową. Takie korony są zarówno estetyczne, jak i trwałe. Trwałość korony jest bardzo duża, ponieważ jest ona mocowana wkładem koronowo-korzeniowym i cementowana. Dlatego nie przesuwa się, nie dostaje się pod nią pokarm i skutecznie zastępuje zdrowy ząb. Korona może być też założona na implant, jeśli własny ząb został całkowicie utracony. Na implantach zwykle instaluje się korony z porcelany z podbudową z metalu oraz pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu.

Dopasowanie korony do zęba

Korona zęba wymaga, by został on spiłowany. Aby korona zęba była komfortowa, stomatolog lub protetyk powinien wykonać odlew, na podstawie którego ona powstanie. Jeśli po przymiarkach wszystko jest w porządku, można koronę przytwierdzić na stałe, cementując ją specjalnym preparatem.

Wykonacie korony cyrkonowej (cermaicznej)

Obecnie korony mogą być wykonywane z pomocą komputera: zarówno technologii CAD (computer aided design, czyli projektowania wyglądu zęba z pomocą komputera), jak i CAM (computer aided manufacture, czyli wykonywania koron z pomocą komputera). Aby wykonać model protetyczny, wykorzystuje się skaner optyczny. Korona ceramiczna jest projektowana z pomocą specjalnego oprogramowania. Wykonanie polega na frezowaniu tlenku cyrkonu z pomocą nowoczesnych technologii, pozwalających na dokładność do kilkunastu mikronów.

W przypadku mniej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, korony protetyczne można wykonywać za pomocą odcisków, które w laboratorium protetycznym są wykorzystywane jako modele do korony. Na koronę czeka się średnio około tygodnia.

Korony na podbudowie z metalu a pełnoceramiczne

Korony na podbudowie z metalu są obecnie uznawane za tak samo trwałe, jak korony pełnoceramiczne. Tlenek cyrkonu wykorzystywany do wytwarzania ceramicznych koron i implantów jest bardzo trwałym materiałem, odpornym na ścieranie i urazy, wytrzymującym trzykrotnie większe siły niż siły pojawiające się w jamie ustnej podczas żucia. Tlenek cyrkonu w mniejszym stopniu przyciąga osad nazębny, który z czasem może przekształcić się w kamień nazębny i w efekcie doprowadzić do chorób dziąseł i przyzębia. A to z kolei może wpłynąć na trwałość całego sztucznego zęba.

Jeśli chodzi o estetykę, to prym wiodą tu korony pełnoceramiczne. Odbijają i przepuszczają one światło w identyczny sposób jak naturalne zęby. Jedną z zalet cyrkonu jest brak ciemnych krawędzi i zasinienia dziąsła. Nie powoduje też odsuwania się dziąseł tak jak na pracach z metalem.

korony cyrkonowe

Korony cyrkonowe

Korony na podbudowie metalowej mogą mieć widoczną linię ciemnoszarego metalu przy samym dziąśle. Dzieje się tak w przypadku niewielkiego obniżenia linii dziąseł lub bardzo cienkiej tkanki miękkiej otaczającej ząb. W obu przypadkach korony mają kolor identyczny jak pozostałe zęby. Jednak w przypadku podbudowy metalowej, mimo to wyglądają one mniej naturalnie.

W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że pacjenci są nadwrażliwi na stopy metali. Metalowy implant w kości szczęki może więc wywoływać reakcję uczuleniową i obniżać komfort życia pacjenta, dlatego właśnie stomatologia estetyczna oferuje korony ceramiczne. W odróżnieniu od metalu, tlenek cyrkonu nie wywołuje żadnych niekorzystnych efektów ani odczynów alergicznych, nie podrażnia także tkanek.

Ile kosztuje korona zęba?

Koszt zależy od materiału, z jakiego jest ona wykonana i wynosi ok. 350 zł za koronę metalową i od 550 do 1650 zł za metalowo-porcelanowe i cyrkonowo-porcelanowe. Dodatkowo trzeba zapłacić za implant, jeśli korona będzie montowana właśnie na nim, lub za wkład koronowo-korzeniowy. Jest to wydatek od 100 do 900 zł za wkład i od 1400 zł za implant plus drugie tyle za jego założenie.

Przeciwskazania:

  • Bruksizm
  • inne dysfunkcje nieterapeutyczne należy traktować jako ogólne przeciwwskazania

Co to jest cyrkon? 

Cyrkon (ZrSiO4), jest minerałem należącym do grupy tlenków krzemu, wynalezionych w 1789 roku przez niemieckiego chemika M.H. Klaprotha. Dwutlenek cyrkonu (ZrO2) jest związkiem chemicznym występującym w naturze oraz wykorzystywanym od połowy lat 90 w protetyce dentystycznej. Potocznie nazywany jest tlenkiem cyrkonu lub po prostu cyrkonem. Z cyrkonu mogą być wytwarzane wszelkie prace protetyczne od pojedynczych koron do 14 punktowych mostów.

źródło: abczdrowie.pl, materiały własne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.